Jak bezpiecznie importować towar z chin

Zadzwoń 608 631 632

Import towarów z CHIN

Chińska Republika Ludowa to potocznie Chiny – państwo w Azji Wschodniej. Chiny są najbardziej zaludnionym krajem na świecie, drugie miejsce (zaraz po USA) zajmuje pod względem gospodarki oraz trzecie miejsce pod względem powierzchni.
Był okres czasu, gdy mówiono że towar z Chin jest tandetny, nie kupowano go bo był gorszej jakości. Dziś wiele popularnych marek jest produkowanych właśnie w tym kraju, podchodzi się już zupełnie inaczej do tego tematu. Import towarów z Chin to w dzisiejszych czasach nie tylko wielkie kontenery, ale również drobny, prywatny import detaliczny. 

Osoby prywatnie zamawiają najczęściej towary ze strony internetowej AliExpress. Jest to strona internetowa, poprzez którą możliwe są zakupy internetowe – import z Chin. Strona w języku angielskim, jednakże nie ma problemu aby ustawić bezpośrednie tłumaczenie strony, co na pewno znacznie ułatwia każdemu zakupy. Często okazuje się, że ludzie zamieniają polskie strony typu Allegro na chińską stronę AliExpress. Na AliExpress możemy zakupić dosłownie wszystko od ubrań, zabawek, galanterii po części samochodowe. Oczywiście istnieje możliwość posiadania konta, jednakże nie jest to konieczne, ponieważ nawet bez niego dokonamy zakupów. Zaczynając zakupy wystarczy wpisać jaki produkt jest przez nas szukany po czym wyskakują wszystkie elementy z podobną frazą. W kwestii płatności, standardowo zaznaczona jest opcja z podaniem naszego numeru karty kredytowej, jednakże istnieje też opcja płatności poprzez Płatności24 . Płacąc tą metodą nie musimy martwić się o przewalutowanie, ponieważ cena produktu podana jest w naszej walucie co wiąże się również z tym, że kwota która zostaje nam pobrana z konta jest również w złotówkach. Oczywiście istnieje możliwość anulowania przesyłki, jedynie wówczas gdy paczka nie została nadana jeszcze przez sprzedającego. W innym przypadku nie ma takiej możliwości. Po dokonaniu zamówienia i wysłania paczki przez sprzedającego otrzymujemy numery paczki, dzięki czemu istnieje możliwość śledzenia przesyłki, możemy ją również śledzić na stronie w zakładce alipaczka Głównie przy zakupach należy liczyć się z tym, że jeśli przesyłka jest darmowa, to jej dostawa może potrwać nawet trzy miesiące. Nie przy każdym produkcie istnieje możliwość opłacenia przesyłki tak aby towar dotarł do nas szybciej, tylko niektóre towary są zaznaczone z możliwością zapłacenia za przesyłkę. Oczywiście istnieje możliwość kontaktu ze sprzedającym, w celu wyjaśnienia sprawy gdzie jest nasza paczka. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że towar który zamawiamy może ulec ocleniu, ponieważ jest to towar z zagranicy. Pomimo wszystko zakupy na AliExpress są jak najbardziej bezpieczne, dlatego nie mamy co się ich bać. Jest to ogromna międzynarodowa firma, która stosuje najwyższe normy ochrony swoich klientów.
Niestety okazuje się, że pomimo tanich cen za towary, to nie każdy jest zadowolony z robionych zakupów na stronie. Przede wszystkim zakup w Chinach nie jest przeznaczony do osób mało cierpliwych, ponieważ wiadomym jest, że towar nie dotrze do nas tak jak w Polsce w najgorszym przypadku w przeciągu czternastu dni. Ponadto należy bardzo uważnie czytać ogłoszenia na których chcemy dokonać zakupów, głównie chodzi o ubrania. Może zdarzyć się tak, że rozmiar który zawsze zamawialiśmy okaże się zbyt małym bądź dużym. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że nie wiemy jaki jest to materiał i czy po pierwszym praniu ubranie będzie takiej samej jakości.

Aliexpress to początek

Jednakże import towarów z Chin to nie jest tylko strona AliExpress, duże firmy także importują towary z państwa w Azji. Istotne jest to, że import towarów w większej ilości, w ilości hurtowych mogą dokonywać tylko i wyłącznie firmy bądź osoby które prowadzą działalność gospodarczą. Do tego niezbędny jest nadany przez urząd celny numer EORI. Niekiedy nie potrafią poradzić sobie sami, ponieważ główną przeciwnością jest język. Istnieją biura tłumaczeń, która za opłatą są w stanie pomóc przetłumaczyć potrzebne rzeczy, ponadto jeśli jesteśmy zmuszeni polecieć do Chin w sprawie negocjacji biznesowych, to tam również istnieje możliwość wynajęcia tłumacza, który pomoże w danej sprawie. W takim przypadku dobrze jest wynająć osobę, która choć trochę zna się na handlu. Przede wszystkim przy rozpoczęciu współpracy z firmami z Chin powinniśmy sprawdzić ich wiarygodność. Nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na dobre ceny, które są nam proponowane. 

Elementy, które są niezbędne podczas odprawy to :

  • FV
  • List załadowczym,
  • certyfikat CE (jeśli importujemy produkty elektroniczne i elektryczne)
  • świadectwo pochodzenia
  • certyfikat pochodzenia (niektóre produkty)

W przypadku chińskich kontrahentów bardzo często zdarza się tak, że potrzebne są wcześniejsze zaliczki. Warto poszukać w internecie czy inni przedsiębiorcy z Polski także współpracowali z daną firmą oraz jakie były rezultaty. Należy pamiętać, że pomimo dobrej opinii przez inne firmy nie mamy pewności, że nasza współpraca również się powiedzie. Jednakże jest to zawsze plus. W przypadku gdy decydujemy się na zakup towarów poprzez firmę warto poczytać jakiej jakości są towary. Niestety możemy zakupić towar drugiej klasy. Często jest tak, że dobry towar jest porównywalny cenowo z polskimi produktami. Ponadto zdarza się tak, że przy transakcji końcowej – płatności okazuje się, że potrzebne są karty kredytowe. Głównie transakcje odbywają się w walucie zagranicznej jaką jest dolar amerykański, w takim przypadku potrzebne będzie założenia konta walutowego, jest to na tyle ważne, że gdy będziemy płacić w złotówkach i bank będzie robił przewalutowanie może się to okazać wiele droższe. Przy zawieraniu wszelkich transakcji z kontrahentami z Chin należy dobrze się porozumieć, jednakże nie zmienia to faktu, że długość oczekiwania na zamówione towary może być spory. Pomimo tego, że kontrahent wyśle towar od razu, to dostarczenie zależy od metody transportu. Ponadto może okazać się, że dany towar dopiero będzie produkowany, co opóźni jeszcze bardziej dostarczenie towaru do kraju. Przy pierwszych rozmowach także należy ustalić w jaki sposób będzie dokumentowana transakcja. Warto pamiętać o tym, że dopiero poprawnie wystawiona faktura VAT jest podstawą do ujęcia zakupów w kosztach. Niestety towar z Chin, który wysyłany jest do Polski musi odbyć odprawę celną co wiąże się z opłatą cła. Istotne jest to aby wszystkie dokumenty dotyczące towarów, które kupujemy były dostarczane do odpowiednich służb celnych, w przypadku gdy czegoś będzie brakować może zdarzyć się tak, że w najgorszym wypadku towar zostanie cofnięty. Elementy, które są niezbędne podczas odprawy to :
* FV,
* list załadowczym,
* certyfikat CE (jeśli importujemy produkty elektroniczne i elektryczne),
* świadectwo pochodzenia,
* certyfikat pochodzenia (niektóre produkty).
Przy odprawie celnej wystawiane są dokumenty PZC lub SAD, to one stanowią podstawę do księgowania. Wysokość należności celnych zależna jest od wartości towaru, kosztów transportu i ubezpieczenia oraz rodzaju towaru. Oczywiście wykazane na dokumencie cło można zaliczyć do kosztów firmowych.
Reasumując, w przypadku firm oczywiście import z Chin może być jak najbardziej opłacalne, należy zawsze pamiętać o podstawowych kwestiach tj. sprawdzanie kontrahenta, towarów jaki chcemy zakupić, czasie oczekiwania czy też tego czy towar będzie fakturowany. W przypadku osoby prywatnej są produkty, które jak najbardziej opłaca się zamówić z Chin, pomimo czasu jaki do nas będzie transportowany, ale również są takie produkty na które należy zwrócić szczególną uwagę i nie ufać ogłoszeniom.

Skorzystaj z naszego doświadczenia